2018 ŞUBAT AYI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK SERVİSİNCE GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN İŞ VE İŞLEMLER

1) Sınıf düzeyine göre (9, 1011 ve 12. sınıflar) 2017-2018 eğitim-öğretim yılı Rehberlik Yıllık Çalışma Çerçeve Programını inceleyiniz.

3) "Şubat Ayı Rehberlik Çalışma Planı"nı da inceleyerek iş akışlarınızı sıralayınız.

4) 3) Web sitemizde yer alan E-Kütüphane ve E-Dergi sekmelerini inceleyip Şubat-2018 Rehberlik Panosunu buradaki zengin arşivi kullanarak hazırlayınız.

5) Sınıf Rehber Öğretmenleri, "Yıllık Sınıf Rehberlik Dosyası"nın ilk üç aylık çalışmalarını tamamladıklarında, gerçekleştirilen sınavlar neticesinde sınıflarında tespit ettikleri ders başarısı düşük olan ve/veya okula devamsızlık yapan öğrencilerin listesini talep ediniz. Öncelikle üçüncü bir görüşme listesi ve acil eylem planı hazırlayınız.

6) Bu öğrencilerin II. sömestrda nelere dikkat edebileceği konusunda öğrenciye ve ebeveynlere bilgi verilerek bir takım çalışması konseptinde hareket ediniz. Böylece başarı kültürü yaratabilecek şekilde okul-aile-veli dayanışması ile öğrencilerin tüm eğitsel ve öğrenim süreçlerini yeniden yapılandırınız. 

7) Okulunuzdaki Özel Öğretime tabi, Kaynaştırma,Özel Öğrenci veya Üstün Zekalı/Yetenekli öğrencilerin dosylarını oluşturup tekrar güncelleyiniz. (Diğer evraklara buradan ulaşabilirsiniz.)

8) Sınıf Rehber Öğretmenlerine, E-Kütüphane sekmesindeki yer alan E-Dergiler alt klasöründeki dergilerin diledikleri bölümlerini; şema, okuma ödevi, beyin fırtınası, tartışma, diyalog, müzakere, münazara vb. tekniklerle resmî sınıf rehberliği derslerinde kullanabileceklerini ödevleyerek ifade ediniz. Yapılan çalışmaları kendilerine teslim ettiğiniz "Sınıf Rehberlik Dosyası"ndaki aylık etkinlikler kutucuklarına akademik takvime göre işleyerek imza altına almalarını belirtiniz.

9) Portalımızda yer alan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Testlerininin akademik uygulama takviminiz ve yönergelerini inceleyerek Şubat 2018 Rehberlik Ölçme ve Değerlendirme Testini (MAZERET TARAMA İNDEKSİ/Şubat Ayı 3. Hafta) web tabanlı veya optik tabanlı uygulayınız. 

10) Uygulanan bu psikometrik test neticesinde, tüm sonuçları değerlendirerek, gerek  bireysel görüşeme listesi, gerek grup görüşme etkinlilkleri, gerekse sınıf rehberlik programı veya konferans konseptinde kitlesel rehberlik/pedagojik danışmanlık programları düzenleyiniz.

11) Özellikle son sınıflara yönelik olarak yaklaşmakta olan YGS sınavı ile ilgili olarak sınav taktikleri, turlama tekniği, kaygı kontrolü ve proaktif test becerisi konularında eğitimler ve söyleşiler yapınız.

Test Okul Rehberlik Servisi