2018 OCAK AYI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK SERVİSİNCE GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN İŞ VE İŞLEMLER

1) Sınıf düzeyine göre (91011 ve 12. sınıflar) 2017-2018 eğitim-öğretim yılı Rehberlik Yıllık Çalışma Çerçeve Programını inceleyiniz.

3) "Ocak Ayı Rehberlik Çalışma Planı"nı da inceleyerek iş akışlarınızı sıralayınız.

4) Web sitemizde yer alan E-Kütüphane ve E-Dergi sekmelerini inceleyip Ocak-2017 Rehberlik Panosunu buradaki zengin arşivi kullanarak hazırlayınız.

5) Sınıf Rehber Öğretmenlerinin, "Yıllık Sınıf Rehberlik Dosyası"nın ilk sömestr çalışmalarını tamamladıklarında, gerçekleştirilen tüm sınavlar neticesinde sınıflarında tespit ettikleri ders başarısı çok düşük ve/veya okula devamsızlık yapan öğrencilerin listesini talep ederek kendinize öncelikle üçüncü bir görüşme listesi ve acil eylem planı hazırlayınız. Bu öğrencilerin mutlaka velileriyle de görüşerek Açık Liseye, Meslek Edindirme Kurslarına, Akşam Meslek Liselerine yönlendirilebileceğini ifade ediniz. 

6) Öğrencinin okul ya da alan değişikliği ile ilgili görüşlerinizi paylaşarak rehberlik yapınız. Ya da 2. sömestrda ailenin ve öğrencinin nelere dikkat edebileceği konusunda bilgi vererek bir takım çalışması konseptinde hareket ediniz. Böylece başarı kültürü yaratabilecek şekilde okul-aile-veli dayanışması ile öğrencilerin tüm eğitsel ve öğrenim süreçlerini yeniden yapılandırınız.

6) Bunların gerçekleştirilmesi neticesinde okulunuzdaki Özel Öğretime tabi, Kaynaştırma, Özel Öğrenci veya Üstün Zekalı/Yetenekli öğrencilerin dosylarını oluşturup tekrar güncelleyiniz. (Diğer evraklara buradan ulaşabilirsiniz.)

7) Sınıf Rehber Öğretmenlerine, E-Kütüphane sekmesindeki yer alan E-Dergiler alt klasöründeki dergilerin diledikleri bölümlerini; şema, okuma ödevi, beyin fırtınası, tartışma, diyalog, müzakere, münazara vb. tekniklerle resmî sınıf rehberliği derslerinde kullanabileceklerini ödevleyerek ifade ediniz. Yapılan çalışmaları kendilerine teslim ettiğiniz "Sınıf Rehberlik Dosyası"ndaki aylık etkinlikler kutucuklarına akademik takvime göre işleyerek imza altına almalarını belirtiniz.

8) Portalımızda yer alan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Testlerininin akademik uygulama takviminiz ve yönergelerini inceleyerek Ocak 2018 Rehberlik Ölçme ve Değerlendirme Testini (SINAV KAYGISI ÖLÇEĞİ / Ocak Ayı 2. Hafta) web tabanlı veya optik tabanlı uygulayınız. 

9) Uygulanan bu psikometrik test neticesinde, tüm sonuçları değerlendirerek, gerek  bireysel görüşeme listesi, gerek grup görüşme etkinlilkleri, gerekse sınıf rehberlik programı veya konferans konseptinde kitlesel rehberlik/pedagojik danışmanlık programları düzenleyiniz.

Test Okul Rehberlik Servisi